Mobilni izbornik Tražilica

e-Škole u svijetu

E-školstvo je globalni izazov, kojeg su se mnoge svjetske zemlje već prihvatile. Na ovim stranicama donosimo informacije o nekima od njih, kao početak istraživanja tuđih iskustava, na kojima i hrvatske e-Škole mogu učiti.

SLOVENIJA

Republika Slovenija je kroz projekt e-Šolstvo 2008. godine izradila cjelovite digitalne sadržaje za kurikulum osnovne i srednje škole, koje je ponudila cijelom obrazovnom sustavu i šire kao otvorene obrazovne resurse pod Creative Commons licencom.

POLJSKA

U Poljskoj je 2012. godine Vijeće ministara odobrilo državni program “Digitalna škola” koji ima za cilj razvoj digitalnih kompetencija učenika i nastavnika u primjeni informacijsko- komunikacijske tehnologije.

Tijekom pilot faze provedene su četiri komponente:

• e-učitelj: pripreme nastavnika za nastavu, komunikaciju s učenicima i roditeljima
  • e-udžbenik: izrada javnih digitalnih obrazovnih resursa, osiguravanje pristupa i besplatni otvoreni e-udžbenici
  • e-škola: opskrbljivanje škola s potrebnom infrastrukturom
  • e-student: opskrbljivanje učenika s pristupom na suvremeni didaktički alat

Više informacija: Open Educational Resources in Poland: Challenges and Opportunities (2013)