Digitalno građanstvo – vještine u 21.st. u učionici i izvan nje

Polaznici će se upoznati s ključnim pojmovima vezanim uz koncept digitalnog građanstva, demokratske kulture te vrijednostima koje se time promiču. Koncept digitalnog građanstva bit će obrađen u 3 dijela; biti online, dobrobit online i prava online te će kroz njih biti obrađeno 10 digitalnih domena:

1. Biti online – domene: Pristup i uključenost, Učenje i kreativnost, Mediji i informacijska pismenost
  2. Dobrobit online – domene: Etika i empatija, Zdravlje i dobrobit, e-Prisutnost i komunikacije
  3. Prava online – domene: Aktivno sudjelovanje, Prava i odgovornosti, Privatnost i sigurnost, Osviještenost potrošača

Na radionici će se dati smjernice za ovladavanje temama koje će odgojno-obrazovnim radnicima pomoći da u svojim učionicama prenesu teme koje će učenicima približiti vrijednosti, vještine i  znanje potrebno da postanu odgovorni građani, ne samo u školi ili u igri nego i u digitalnom svijetu.

Digitalni alati koji se obrađuju: Microsoft Edge, Google Chrome, DuckDuckGo

Trajanje radionice: 4 sunčana sata (240 minuta)

• opisati ključne pojmove vezane za digitalno građanstvo, aktivno građanstvo i demokratsku kulturu (početna razina digitalnih kompetencija iz područja Učenje i poučavanje)
  • vrednovati digitalni sadržaj u svrhu učenja i razumijevanja te kritičkog promišljanje teme (početna razina digitalnih kompetencija iz područja Učenje i poučavanje)
  • provesti nastavne aktivnosti primjenjujući informacije dobivene iz digitalnih izvora (srednja razina digitalnih kompetencija iz područja Osnaživanje učenika: Strateška primjena mnogobrojnih alata u svrhu osnaživanja učenika)
  • zaštititi zdravlje i dobrobiti učenika (početna razina digitalnih kompetencija iz područja Učenje i poučavanje).

Detaljnije o sadržaju vidi u priručniku i prezentaciji ove radionice na Edutoriju.

Napomena: Gotovo sve radionice u projektu e-Škole dostupne su kao radionice uživo i kao virtualne radionice. Više o razlikama radionice uživo i virtualno, kao i pravilima za dobivanje potvrde o sudjelovanju, pročitajte ovdje

Additional Details

Područja digitalnih kompetencija - učenje i poučavanje, osnaživanje učenika

Za prijavu na ovu edukaciju, kliknite na poveznicu: https://bit.ly/3qYwxdz →