
Informacijska pismenost – ne budi naivac
Pogledajte videomamac ovog e-tečaja i saznajte što možete očekivati.
Na ovom e-tečaju ćete steći znanja i vještine te primijeniti postupke pretraživanja, filtriranja i vrednovanja informacija i sadržaja u digitalnom okruženju. Također, naučit ćete primijeniti informacijske i komunikacijske tehnologije pri osmišljavanju nastavnog sata s ciljem informacijskog opismenjavanja učenika.
Ključne teme koje se obrađuju u e-tečaju:
- Vrste pismenosti i uloga informacijske pismenosti u obrazovanju. Izvori informacija. Primarni, sekundarni i tercijarni izvori.
- Pronalaženje informacija i sadržaja. Pretraživanje po ključnim riječima. Napredne strategije pretraživanja. Specifičnosti pronalaženja informacija i sadržaja na internetu. Pretraživanje znanstvenih i stručnih informacija i sadržaja – citatna pretraživanja (Google znalac, portali znanstvenih i stručnih časopisa).
- Vrednovanje informacija na internetu. Problemi kvalitete informacija, širenja dezinformacija i pristranosti u suvremenim informacijskim okruženjima. Skupovi kriterija za procjenu informacija.
- Primjena koncepta informacijske pismenosti – primjena strategija pretraživanja pri rješavanju informacijskog problema. Primjena odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetne teme. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije pri osmišljavanju nastavnog sata s ciljem informacijskog opismenjavanja učenika.
Digitalni alati koji se obrađuju u e-tečaju: Alati sustava Moodle.
Predviđeno vremensko opterećenje polaznika je 16 sati. To znači da procjenjujemo da će vam toliko sati trebati za uspješno pohađanje tečaja, odnosno čitanje i gledanje sadržaja, istraživanje mogućnosti digitalnih alata, pretraživanje portala i simulacija, rješavanje testova, zadataka i slično. Ovisno o vašem predznanju, možda će vam trebati manje ili više sati.
Fleksibilno pohađanje: Tečaj nema definirano trajanje. Upisi su stalno otvoreni pa možete bilo kada započeti pohađati tečaj i završiti ga najkasnije do okvirno 1. srpnja 2023. Nakon završetka tečaja dobiva se digitalna značka. Neke aktivnosti koje su uvjet za stjecanje digitalne značke imaju definirani rok i to aktivnost međusobnog vrednovanja radova (tzv. radionica). Tijekom projekta u okviru tečaja imat ćete više prilika za uspješno dovršavanje tečaja jer će se ponavljati aktivnost međusobnog vrednovanja.
Polaznici će nakon e-tečaja moći:
- Objasniti koncept informacijske pismenosti u odnosu na ostale vrste pismenosti (početna razina u području Profesionalni angažman).
- Pretraživati informacije kombinacijom različitih pravila za pristup željenim podacima, informacijama i sadržajima u digitalnom obliku (srednja razina u području Profesionalni angažman).
- Kritički procijeniti različite izvore podataka, informacija i digitalnih sadržaja (srednja razina u području Digitalni izvori i materijali).
- Primijeniti informacijsko opismenjivanje učenika u nastavnom procesu (srednja razina iz područja Omogućavanje razvoja i usmjeravanje digitalnih kompetencija učenika).
E-tečaj provodi se u sustavu Loomen, a obvezna je prijava s AAI@EduHr elektroničkim identitetom. Dovršite upis klikom na gumb Prijavi se na edukaciju (gore desno ili ispod) koji će vas preusmjeriti na sustav EMA, gdje ćete e-tečaju pristupiti klikom na poveznicu navedenu pod URL mjesta održavanja.
Slične radionice, webinari ili e-tečajevi:
- Nisu dostupne slične teme.
Pretražite program obrazovanja i pronađite željene radionice, webinare i e-tečajeve. Nemate dovoljno vremena? Naučite nešto novo za 10 minuta uz kratke digitalne sadržaje – EduBlic.