
Digitalni repozitorij za hrabre
Pogledajte videomamac ovog e-tečaja i saznajte što možete očekivati.
Steknite kompetencije za upravljanje podacima, informacijama i digitalnim sadržaje te izradu i korištenje vlastitih digitalnih repozitorija. Također, naučite primijeniti stečene kompetencije za unapređivanje procesa učenja i poučavanja te razvijanje timskog rada u nastavi.
Tečaj je podijeljen u četiri tematske cjeline i obuhvaća sadržaje:
- Preuzimanje i pohrana podataka – U ovom poglavlju opisuje se primjena formata zapisa, alata za konverziju formata te medija pohrane na primjerima iz nastavničke prakse.
- Zajedničko korištenje podataka – Opisuje se važnost, uloga i primjena repozitorija s otvorenim pristupom te metode izrade vlastitih repozitorija i njihova primjena u nastavničkoj praksi.
- Upravljanje informacijama – Polaznici se upoznaju s tehnikama upravljanja informacijama, dokumentima i sadržajem, te se upoznaju s desktop alatima za pretraživanje.
- Sustavi za upravljanje dokumentima i sadržajem – Polaznici se upoznaju sa sustavima za upravljanje dokumentima i sadržajem te njihovom primjenom.
Digitalni alati koji se obrađuju u e-tečaju: Sustav E-portfolio (Mahara), Google Drive, Microsoft OneDrive.
Predviđeno vremensko opterećenje polaznika je 17 sati. To znači da procjenjujemo da će vam toliko sati trebati za uspješno pohađanje tečaja, odnosno čitanje i gledanje sadržaja, istraživanje mogućnosti digitalnih alata, pretraživanje portala i simulacija, rješavanje testova, zadataka i slično. Ovisno o vašem predznanju, možda će vam trebati manje ili više sati.
Fleksibilno pohađanje: Tečaj nema definirano trajanje. Upisi su stalno otvoreni pa možete bilo kada započeti pohađati tečaj i završiti ga najkasnije do okvirno 1. srpnja 2023. Nakon završetka tečaja dobiva se digitalna značka. Neke aktivnosti koje su uvjet za stjecanje digitalne značke imaju definirani rok i to aktivnost međusobnog vrednovanja radova (tzv. radionica). Tijekom projekta u okviru tečaja imat ćete više prilika za uspješno dovršavanje tečaja jer će se ponavljati aktivnost međusobnog vrednovanja.
Polaznici će nakon e-tečaja moći:
- Primijeniti digitalne tehnologije u svrhu prikupljanja, pohrane i konverzije podataka – napredna razina kompetencija iz područja Digitalni izvori i materijali.
- Vrednovati i upotrijebiti repozitorije s otvorenim pristupom kao izvore materijala prema složenim kriterijima – napredna razina kompetencija iz područja Digitalni izvori i materijali.
- Opisati elemente otvorenih i zatvorenih licenci i samostalno kreirati Creative Commons licencu – srednja razina kompetencija iz područja Digitalni izvori i materijali.
- Izraditi vlastiti digitalni repozitorij – napredna razina kompetencija iz područja Digitalni izvori i materijali.
- Primijeniti različite sustave za upravljanje dokumentima i sadržajem – napredna razina kompetencija iz područja Digitalni izvori i materijali.
E-tečaj provodi se u sustavu Loomen, a obvezna je prijava s AAI@EduHr elektroničkim identitetom. Dovršite upis klikom na gumb Prijavi se na edukaciju (gore desno ili ispod) koji će vas preusmjeriti na sustav EMA, gdje ćete e-tečaju pristupiti klikom na poveznicu navedenu pod URL mjesta održavanja.
Slične radionice, webinari ili e-tečajevi:
- Radionica E-učitelj „u oblaku” (trajanje 3:30 sati, početna i srednja razina digitalnih kompetencija) te istoimena virtualna radionica (trajanje 1:30, početna razina digitalnih kompetencija).
- Radionica Kako izraditi e-portfolio? (trajanje 3:10 sati, početna i srednja razina digitalnih kompetencija) te istoimena virtualna radionica (trajanje 1:30 sati).
- E-tečaj Praćenje i vrednovanje uz potporu digitalnih tehnologija (trajanje 20 sati, srednja i napredna razina digitalnih kompetencija).
Pretražite program obrazovanja i pronađite željene radionice, webinare i e-tečajeve. Nemate dovoljno vremena? Naučite nešto novo za 10 minuta uz kratke digitalne sadržaje – EduBlic.